240_BoD_LeeAusburn

Posted by & filed under .

Director since 7 October 2008

Appointed member of the Audit and Risk Committee on 7 October 2008

Appointed member of the Nomination Committee on 15 August 2012 and appointed Chair on 8 April 2015

Ms Ausburn is a pharmacist with experience in retail and hospital pharmacy and in academia. She had a long career in the pharmaceutical industry with Merck Sharp and Dohme (Australia) Pty Ltd and was previously Vice President, Asia, for Merck and Co Inc with responsibility for the company’s operations across Asia.

Ms Ausburn was President, Pharmacy Faculty Foundation, University of Sydney until December 2017.

Other current listed company directorships:

  • nib holdings limited
  • Somnomed Limited